Ölçü Birimleri

Ölçü Birimleri

Amerika ve Türkiye arasındaki tek fark elbette damak tadı değil. Sanırım benim gibi birçok insanın en çok zorlandığı konulardan biri tüm ölçü birimlerinin farklı olması.

Bilindiği gibi (bilmeyenler varsa üzülmesin bende bilmiyordum bir zamanlar) dünya genelinde metrik sistem kullanılıyor. Dünyada sadece 3 ülke metrik sistem kullanmıyor. Amerika, Myanmar ve Liberya. Bu 3 ülkeye gitmeden önce kafanızın karışmaması adına teknolojinin nimetlerinden faydalanın ve mutlaka cep telefonunuza bir çevirici yada Converter aplikasyonu indirin. Şiddetle tavsiye ediyorum.

Dediğim gibi burada tüm ölçü birimleri farklı. Bir alışverişe çıksanız bildiğiniz ölçülerde hiçbir şey bulamazsınız. Neden mi?

Burada kıyafet bedenleri 34-36-38 gibi değil 0-2-4 gibi çift haneli sayılarla ölçülüyor. İnsanların tahminlerinizden daha iri olması sebebiyle kadınlar için 28 bedene kadar kıyafet mümkün yani bizim ölçümüzle 58 beden. Türkiye 58 beden var mı desek bize patates çuvalını gösterirler sanırım!

Bir diğer değişik giyim ölçüsü ayakkabılar için. Türkiye’de 40 numara ayakkabı dedin mi ölçü sabittir. Burada çocuklar, kadınlar ve erkekler için karşılıkları farklı. Yani 40 numara kadın ayakkabısı için 10 derken erkek ayakkabısı için 7 numara diyoruz.

Kıyafeti geçtik markete gittik diyelim. Başka bir karmaşa burada başlıyor. Kilo ve litreyi hemen unutun. Burada pound (lbs), ounce (oz) ve galon hesabı var. Özellikle süt ve benzin fiyatları galon hesabı üzerinden yapılıyor. 1 galon yada yarım galon gibi değerler kullanılıyor.

1 pound (lb) = 454 gr veya 1 kg = 2,205 lb
1 oz = 28,35 gr veya 1 kg = 0,035 oz
1 galon = 3,785 litre veya 1 litre = 0,264 galon

Alışveriş güzel ama hava çok sıcak, bir bakayım kaç dereceymiş dediğinizde 100 dereceyi görürseniz şok yaşamayın. Biz celsius sistemi kullanırken burada fahrenayt var. Yani 100 fahrenayt demek 37,7 celsius demek. Değerlerin farklı oluşuna bakmayın sonuç her halükarda aşırı sıcak eriyoruz demek.

Bu sıcak havada dolaşılmaz eve gideyim diye düşünüp acaba ne kadar mesafe uzaktayım dediğiniz anda ne yapıyoruz? Hemen kilometreyi unutuyoruz. Kara mili hesabına geçiyoruz. Mil hesabı kara ve deniz olmak üzere 2’ye ayrılması apayrı bir karmaşa.
1 kara mili = 1,609 km veya 1 km = 0,62 mil
1 deniz mili = 1,852 km

Zar zor hesabı yaptık ve eve vardık. Bu Fırına kek, kurabiye, poğaça yapıp atayım çayın yanında yeriz derseniz onunda hesabı farklı yapılıyor. Biz Türklerin 2 klasik derecesi vardır.
180 celsius = 355 fahrenayt
220 celsius = 425 fahrenayt

Ben bu kadar karmaşadan sıkılıp boyumun ölçüsünü aldım derseniz santimetreyi unutun. Çünkü Amerika’da boy ölçüsü santimetre ile değil feet ve inch hesapları ile alınıyor. Yani boyunuz 1,70 metre ise 5 feet 6,93 inch demektir.

Yani en başta dediğim gibi tüm bu karmaşaları yaşamak istemiyorum derseniz gelmeden önce sadece 1 dakikanızı ayırıp bir ölçü çevirici yada converter aplikasyonu indirin. 1 dakika için erinip bütün tatili hesap yapmakla geçirmeyin derim…

Dip not 1: Elbette değer değişiklikleri bu kadar değil. Daha birçok ölçüde değişiklik mevcut.

Dip not 2: Bu kadar değeri aklımda tutmama imkan yok. Dolayısıyla yazdığım ölçüleri converter yardımıyla buldum.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares

Pin It on Pinterest